Giriş

Giriş

 
03 Ara

Farklı Olmak

Yazan 
(0 oy)

Tüm canlılar için geçerli kurallardan biri kendisine benzeyen bireylerden oluşan toplumda yaşamayı sevmeleri ve de seçmeleridir. Çoğu birey seçme şansı olmadan dahil oldukları kendi sosyal çevresinden; seçme şansı bulunduğunda da bu yüzden ayrılmak istemez genellikle.

Yapılan bir sosyal bir deney çok net göstermiştir ki tüm insanlar hatta tüm canlılar kendilerine çok benzeyen kişilere karşı inanılmaz oranda yüksek sempati duymaktadırlar. Hatta çoğu kişi bu sempatinin gerçek nedenini tam olarak bilememektedir bile... 

Benzer bir deneyi hemen aşağıdaki videoda da izleyebilirsiniz.

İlginç geldi değil mi?

Gelin bu ilginçliği biraz daha artıralım. 

Şimdi lütfen sosyal çevrenizi göz önüne getirin. 

Özellikle anne babanız gibi çiftleri. Bu arada ilişki süresi uzun olan çiftlerde daha net göreceksiniz.

Davranışları neredeyse birbirlerini tamamlayacak derecede benzerdir. Buna şüphemiz yok! Peki fiziksel özellikleri...

Gerçekten de şaşırtıcı derecede benzemiyorlar mı? (Unutmayın istisnalar kaideyi bozmaz)

Peki neden?

Belki eskiden beri gelen büyüklerimizin saptamaları bize ipucu verebilir.

  • Yuvayı dişi kuş kurar.
  • Kız babaya, oğlan anaya düşkün olur.
  • Kız halaya oğlan dayıya çeker.
  • Kızlar daha çok babalarına benzer erkekler ile evlenirler. 

Bu saptamalarda çok net ortaya koymaktadır ki, aile temelinin kurulmasında kadınların rolü çok büyük olmaktadır. Kadınlar da ailenin alfa erkeği olan babalarına olan hayranlıktan dolayı evleneceği erkeklerde de benzer davranış ve fiziksel özellikler arar. Aynı şekilde de erkekler annelerine benzer kadınları seçme eğilimindedir.

Bu seçimler sonucunda mutlu bir evlilik gerçekleşirse, zaten birbilerine benzeme potansiyeli yüksek bireyler beraber geçirdkleri zaman zarfında davranışlarını bu birlikteliğe uygun şekilde değiştirerek geliştirirler. Ve sonunda birbirinine daha çok benzeyen çiftler haline gelirler.

Tam bu aşamada tanrının mucizevi dokunuşu olan FARKLILIK devreye girer.

Birbirinin aynısı olsa belki bu bireyler ve de bu bireylerin bulunduğu sosyal toplum son derece düz, sıradan, belki de çok sıkıcı bir toplum olacaktı.

Aynı tek bir renkle resim yapmaya çalışmak gibi...

Bireyler her ne kadar birbirine benzerse de aralarındaki bu farklılıklar nedeniyle toplum daha bir renkli ve daha bir canlı olur.

Lütfen resme bir kez daha göz atın.

Farklı Olmak

Bu resme ilk baktığınızda kocaman bir kalp mi gördünüz yoksa birbirinde farklı renkler topluluğu mu?

Bireylerin farklılıkları da aynı bu resim gibidir.

Birbirlerinde farklı görünürler.

Bir taraftan da birbirlerine benzerler. (Bu örnekte tüm renkli mozaiklarin üçgen şekilde olması gibi)

Tek tek fark edilseler bile bir araya geldiklerinde çok daha büyük bir resmi tamamlarlar.

Peki Bu Farklılıkların Hepsi İyi midir?

Yine bu resimden yola çıkarak açıklamaya çalışalım.

Hemen hemen tüm topluluklarda hatta toplumun en küçük yapı taşı olan ailelerde bile bazen bir bireyin farklılığı baskın bir biçimde öne çıkar.

Bu durumda bazen resmin önüne geçer. Öyleki yukarıdaki resimde bulunan bir kırmızı üçgeni daha büyük ve de kare veya yuvarlak bir şekilde değiştirirsek resmin bütünlüğü bozulmasa da dikkati dağıtacağı gibi, bu farklılık baskın biz özellik halinde kendini gösterir.

Baskın özellikleri 2 ana başlık altında incelemek mümkündür:

  1. İyi Baskın Özellik
  2. Kötü Baksın Özellik

İyi Baskın Özellik: Annelerimiz oldukça fazla evhamlı olması bunun için en güzel örnektir. Bu farklılık beklenir hatta istenir bir özelliktir. Toplumda evhamlı olmayan bir annenin toplumun diğer bireyleri tarafından nasıl karşılanacağını bir düşünsenize. Yine yukarıdaki resimden örneklersek annelerin bu evhamlı hali için ortadaki büyük kalp şekli yerine tek renk kocaman bir kalp koysak nasıl olur?

Evet belki resmin önüne geçebilir. Ama resim anlam yitirmediği gibi hatta belki güzel bile bulunabilir.

farkli olmak 01

Kötü Baskın Özellik: Sadece kendine değil bulunduğu sosyal çevreye zarar verme eğili olan ya da zarar veren tüm baskın özellikler bu gruba girer. Örneğin öfke kontrolü sağlayamayan bir babanın aile içi şiddete sebep olması ya da nefsine yenilen bir aile bireyinin kumar oynaması...

Farklı olduğumuzu ama bu farklılığın tüm mozaik içerinde ne kadar önemli olduğunu anladık. Peki bu farklılık hoşumuza gitmezse ne yapacağız?

Hemen yukarıda anlatıldığı gibi bu farklılığın özellik yansımasına bakmamız gerekir.

  • Eğer sosyal çevreye ve bireye zarar vermiyorsa sakın baskılamaya kalkmayın.
  • Sosyal çevreye zarar vermediği halde sadece bireye zarar verdiğini düşünüyorsanız bu özelliğin ortaya çıkmasına sebep olan maddeleri tek tek tespit ederek problemleri ortadan kaldırmaya çalışın.
  • Eğer hem bireye hem de sosyal çevreye zarar veriyorsa hemen müdahale edin. Hatta bu konuda profesyonel destek bile almanız şiddetle önerilir.
Okunma 2927 defa Son Düzenlenme Pazar, 04 Aralık 2016 18:51